Dziś mamy: wtorek 2024-03-19 , imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Jesteś w: » Świetlica » Rodzaje zajęć

Rodzaje zajęć

Działalność świetlicy oparta jest na rocznym planie pracy. Każdy tydzień realizuje się pod innym hasłem, a treści zajęć nawiązują do pór roku, kalendarza rocznic i świąt oraz aktualnych wydarzeń. Wychowawcy świetlicy zapewniają opiekę uczniom klas I – VIII

w godz. 6.30 – 16.30.

Poza zajęciami typowo opiekuńczymi przeprowadzane są zajęcia wychowawcze, które koncentrują się głównie na trosce o wszechstronny rozwój dziecka, na systematycznym wdrażaniu do utrzymywania ładu i porządku, rozwijaniu aktywności i wrażliwości. Wychowawcy organizują dzieciom wypoczynek i uczą zgodnego współżycia w grupie.

Świetlica, w miarę swoich możliwości, wspomaga działalność dydaktyczną szkoły. Wychowawcy udzielają pomocy uczniom w odrabianiu zadań domowych. Analizują postępy uczniów w nauce, w ramach współpracy z wychowawcami, pedagogiem szkolnym i logopedą.

W ramach wychowania komunikacyjnego nauczyciele uczulają dzieci na przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły, uczą zasad przechodzenia przez jezdnię i rozpoznawania znaków drogowych. Uczniowie poznają też zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i pomieszczeniach świetlicowych.

Nauczyciele świetlicy, w swej codziennej pracy, kształtują świadomość ekologiczną i środowiskową swych podopiecznych. Uczą obserwacji zjawisk przyrodniczych towarzyszących zmianom pór roku, rozwijają zainteresowania przyrodnicze dzieci przez wycieczki, pogadanki i udział w konkursach. Uczą posługiwania się komputerem, tablicą interaktywną i wykorzystywania ich w nauce, pracy i zabawie.

Świetlica umożliwia dzieciom kontakt z wytworami sztuki przez lekcje w galeriizwiedzanie muzeum, uczestniczenie w wybranych formach pracy. Współpracując z biblioteką szkolną, uczestniczy w imprezach czytelniczych oraz zapewnia uczniom stały kontakt z książką, w ramach zajęć związanych z akcją „ Cała Polska czyta dzieciom ”.

Nauczyciele świetlicy zwracają uwagę na kulturę życia codziennego dzieci. Uwrażliwiają je na właściwe zachowania się w różnych sytuacjach. Uczą tolerancji i konieczności niesienia pomocy ludziom starszym, chorym i kalekim, a także właściwych relacji w kontaktach z rówieśnikami i nauczycielami oraz stosowania zwrotów grzecznościowych.

W programie pracy opiekuńczo – wychowawczej świetlicy znajdują się też zadania z zakresu edukacji prozdrowotnej, sportu i rekreacji, realizowane przez pogadanki o higienie, organizowanie gier i zabaw ruchowych.

Zajęcia kreatywne Leśne Ludki

Zajęcia "Jedzmy zdrowo"

9 i 16 października 2017 r dzieci w świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach "Jemy zdrowo" - przygotowały pyszne koktajle i zdrowe kanapki. W ten sposób poznały podstawowe zasady zdrowego żywienia.

Zajęcia "Jemy zdrowo"

Kolejny raz dzieci w świetlicy miały możliwość udziału w zajęciach prozdrowotnych. Najpierw odbyła się pogadanka o sposobach zdrowego odżywiania, a następnie przygotowanie owocowych przekąsek, ciasta na chleb pełnoziarnisty oraz pysznych kanapek!

WARSZTATY TWORZENIA BIŻUTERII

W szkolnej świetlicy tworzymy kolczyki i bransoletki własnego pomysłu

WARSZTATY WIELKANOCNE

1 kwietnia odbyły się w świetlicy Warsztaty Wielkanocne

PROJEKT „WIEM, JAK ZDROWO ŻYĆ”

CZĘŚĆ II - AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

W ramach projektu „Wiem, jak zdrowo żyć” dzieci ze świetlicy

uczestniczą w zajęciach ruchowych - na zdjęciach

m.in. aerobik organizowany prze uczennice klasy 3cG.

PORANKI W ŚWIETLICY

Konkursy w świetlicy

W świetlicy szkolnej cyklicznie odbywają się konkursy plastyczno – techniczne.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mają szansę zaprezentować swoje umiejętności.

Na najlepszych czekają nagrody!

W  OCZEKIWANIU NA BAL…

W oczekiwaniu na „Bal przebierańców” organizowany

w naszej szkole dla dzieci klas I-IIISP -

w świetlicy zapanował karnawałowy nastrój!

PROJEKT „WIEM, JAK ZDROWO ŻYĆ”

Dzieci ze świetlicy szkolnej dołączyły do projektu „Wiem, jak zdrowo żyć”,

którego głównym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych.

Uczniowie uczestniczyli w pogadance dotyczącej

znaczenia owoców w diecie człowieka

oraz miały okazję do degustacji ulubionych owoców egzotycznych.

LEKCJA PRZYRODY W OGRODZIE ZOOBOTANICZNYM

W dniu 27 listopada dzieci ze świetlicy uczestniczyły

w lekcji przyrody w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu.

Dowiedziały się jak zwierzęta przygotowują się do zimy.

Największą atrakcją był miś alpejski Nufi,

który jeszcze nie zapadł w sen zimowy.

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

18 listopada dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły

w warsztatach Polskiej Akcji Humanitarnej

w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Na zajęciach dowiedziały się między innymi o tym,

jak żyją ich rówieśnicy w różnych częściach świata np. Nairobi i Tanzanii.

ZAJĘCIA  KREATYWNE W ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

W ramach zajęć dodatkowych w świetlicy

odbywają sie zajęcia kreatywne.